PresTeq anatoomilised valjad FaySport

PresTeq anatoomilised valjad FaySport – treeni, nagu sa poleks kunagi võitnud, esine, nagu poleks kunagi kaotanud.

PresTeq valjad on välja töötatud hobuse pea anatoomia ulatusliku uurimise põhjal. Need hobusõbralikud valjad on maailmas ainukesed 12 anatoomilise omadusega valjad, tänu millele ei teki ebavajalikke survepunkte. Valjad tagavad hobusele optimaalse mugavuse ning annavad võimaluse maksimaalse soorituse tegemiseks. 

Tutvustame neid anatoomilisi omadusi veidi lähemalt. 

Esimene punkt

Kuklaligament ja närvilõpud

Kuklaligament paikneb kõrvade taga kaela keskosas ja toetab pea raskust. Selles punktis on ka palju närvilõppe. FaySport valjastel on kuklarihmal süvend, mis lubab nendel ligamentidel optimaalselt oma funktsiooni täita –  surve on jagatud kaela küljel paiknevatele geelpatjadele, mis ühtlasi teeb valjad hobusele mugavamaks. 

Teine punkt

Kõrvatagused

Kuklarihm järgib kõrvade kuju, et tagada kõrvadele suurem liikumisvabadus ning ennetada ebamugavast kuklarihmast tulenevat ärritust, pea raputamist ja kallutamist.

Kolmas punkt

Otsmikurihma kinnitussüsteem

Enamikel valjastel kinnitub otsmikurihm kukla- ja põserihmade külge aasaga, mis võib aga põhjustada  hõõrdumist või ebavajalikku survet lõualiigesele. Ühtlasi paikneb selles punktis ka palju närve. PresTeqi otsmikurihm kinnitub valjaste peale trukiga, mis hoiab ära survepunkti tekkimise. Boonusena teeb see otsmikurihma vahetamise imelihtsaks. 

Neljas punkt

Lõualiiges

Enamik valjaid jätavad tähelepanuta oimuluu ja lõualiigese, kus alalõug koljuga ühendub. Iga liigutus, mille hobune suuga teeb, põhjustab selle liigese liikumist. See tähendab omakorda, et enamus valjaid põhjustavad hõõrdumist kui hobune mälub, limpsib või lõdvestab oma lõualuud. Et seda vältida, on FaySport valjad spetsiaalselt vormitud ümber selle liigese. See julgustab hobust mäluma ja oma lõuga lõdvestama. Lõdvestunud lõug on aluseks sellele, et hobune saaks olla korrektselt ratsmes. 

Viies punkt

Sarnaluu

Sarnaluu on kõrgem selgesti nähtav luu põsesarnal. Halvasti istuvad valjad võivad põhjustada selle koha ära hõõrumist. Faysport valjaste kuklarihm jätab aga sarnaluule piisavalt ruumi.

Kuues punkt

Hingetoru

Valjaste lõige ja istuvus teevad lõuarihma vanamoeliseks ning ebavajalikuks. Selle täielik eemaldamine valjaste ehitusest teeb hingetoru ärritamise või takistuse hingamisel võimatuks.

Seitsmes punkt

Elastsed põserihmad

Rõngad, mille külge kinnituvad põserihmad, on venivate kinnitustega. See loob elastse ühenduse, mis ennetab üleliigset survet suuliste ja kuklarihma kinnituse vahel. Ühtlasi soodustab see suulise suus stabiilsemana püsimist.

Kaheksas punkt

Silmakoopaalune mulk

Spetsiaalselt disainitud kapsel väldib silmakoopaalust mulku ehk ava koljus, mida läbivad paljud olulised näonärvid. Traditsioonilised kapslid paiknevad kõrgemal ning jäävad seetõttu tihti täpselt silmaaluse koljupõhimiku peale. Liigne surve sellele kohale, mida põhjustab kõrgel paiknev ja tugevalt kinnitatud kapsel, võib põhjustada ülamoka, nina, silmalaugude ja lõualuu tuimust. 

Üheksas punkt

Hambad ja põsed

Traditsioonilised kapslid jooksevad üle nina vertikaalselt. Selline disain pressib lõualuu nahka vastu hambaid, mis võib tekitada ville või punetust suuõõnes, eriti juhul, kui kapsel on kinnitatud liiga tugevalt. FaySpordi valjad on disainitud selliste probleemide ennetamiseks.

Kümnes punkt

Sompudevahe serv

Suulised paiknevad alati sompudevahe serval, lõualuu hambutul osal, mis on kaetud õrna ja tundliku limaskestaga. FaySport valjastega on kaasas takjakinnitustega elastikrihmad, mis aitavad seda serva kaitsta, jaotades surve hambutu ala ja kapsli vahel ära. Ka ratsmete surve  jaotub tänu elastikrihmale ühtlasemalt. Eriti suurt kasu võib sellest  rihmast olla noorte või tundliku suuga hobustega tegeledes. 

Üheteistkümnes punkt

Ninaluu

Ninaluu ots on õhuke ja õrn luu. Kasutades liigselt tugevat survet, võib madal kapsel põhjustada ninaluus ärritust või isegi mõrasid. FaySport valjaste kapsel on sätitud sellest õrnast luust natukene ülespoole. Kapsel on keskosas veidi laiem kui külgedelt ning on polsterdatud geeliga. See on hobusele mugavam ning ka surve jaotub ühtlasemalt.

Kaheteistkümnes punkt

Ninaaugud

Ristkapsel on kinnitatud kapsli külgedele, et hoida suulised suus stabiilsemana. Traditsiooniliselt kinnituvad ristkapslid nina peale, mis võib liiga tugeva kinnituse või halva sobivuse korral asetada ninaaukudele liigse surve ning takistada hingamist. FaySport valjaste külgmine ristkapsli kinnitus jätab ninaaugud puutumata, et tagada hobusele parim hingamisvabadus.

Tutvu tootega: http://ratsane.eu/toode/valjad-faysport/ 

Originaaltekst: https://www.presteq.com/the-twelve-points-faysport/

Tõlkis ja tõlgendas A. Kaldvee